تبلیغات
انجام پروژه های مهندسی برق - آشنایی با سیستم HD
آشنایی با سیستم HD
پنجشنبه 20 مهر 1391 ساعت 10:45 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست رسول نیک بخت | ( نظرات )

HD که مخفف عبارت High Definition و به معنای کیفیت بالا می باشد به سیستم ویدئویی گفته می شود که وضوح تصویر بالاتری نسبت به سیستم های استاندارد ویدئویی که Standard Definition نامیده میشوند دارند.
سیستم های ویدیویی استاندارد که PAL – NTSC – SECAM نام دارند ( که حتما نام آنها را روی تلویزیون خود دیده اید ) دارای وضوح تصویر ۴۸۶ خط عمودی تشکیل دهنده تصویر هستند. در حالی که ویدیوهای HD دارای ۷۲۰ یا ۱۰۸۰ خط میباشند و این به معنای کیفیت بالاتر تصاویر است.
ویژگی قابل توجه HDTVها که آن را از فرمت تلویزیون*های قدیمی مانند SECAM, PAL و NTSC متمایز می*کند، رزولوشن یا وضوح تصویر بالای آن است.
در این مطلب به بعضی از موارد مهمی اشاره شده است که باید درباره تلویزیونهای دارای کیفیت تصویر عالی (High-Definition) که به اختصار HD نامیده میشوند، دانست.
اول از همه اینکه تلویزیون دیجیتال، لزوما HD محسوب نمیشود. دیجیتال بودن تلویزیون، درواقع نوع ارسال و دریافت تصویر را مشخص میکند که از طریق ماهواره یا set-top box (دستگاههای مخصوص دریافت تصویر دیجیتال) است. پس اگر دستگاه set-top box شما خروجی hdmi ندارد پس شما به هیچ وجه از کیفیت hd استفاده نمیکنید وفقط گیرنده شما دیجیتال است پس اگر میخواهید hd را تجربه کنید set-top box با خروجی hdmi تهیه کنید.
علامت اختصاری HDTV نشانه کیفیت بسیار خوب تصویر تلویزیون است. در حالت عادی تصویری که از طریق تلویزیون مشاهده میکنید از پیکسل هایی تشکیل شده است، ۶۲۵ خط افقی از نقطه های کوچک که تصویر را میسازند.
اگر با یک ذره بین به قسمتی از این تصویر نگاه کنیم میبینیم که از نزدیک، جزئیات آنطور که در ابتدا تصور میگردیم دقیق نمایش داده نشده اند. اما یک تلویزیون HD، دارای تعداد پیکسل بسیار بیشتری است که به داشتن تصویری با دقت بیشتر و وضوح و کیفیتی بسیار بهتر منتج میشود.
کیفیت تصاویر تلویزیونهای HD بسیار نزدیک به کیفیت فیلمی است که در سینما میبینیم.
ممکن است در حین تماشای تلویزیون*های HD تصور کنید که در یک سالن سینما هستید. هرچه باشد HDTVها مجهز به سیستم صدای دالبی دیجیتال میباشند.این روزها تکنولوژی HDTV با سرعت در سراسر جهان در حال رواج پیدا کردن است و هر روز به تعداد طرفداران تلویزیون*های با کیفیت اضافه می*شود تا آنجا که بسیاری از شبکه*های بزرگ تلویزیونی دنیا، برنامه*های پربیننده خودشان را با فرمت HD که سازگار با این تلویزیون*های جدید است، پخش می*کنند. . با توسعه سریع این سیستم در آمریکا و اروپا ویدئوی HD به سرعت در حال جایگزینی با سیستم های قدیمی است. مراکز پخش تلویزیونی به سرعت در حال جایگزینی سیستم های پخش از SD به HD هستند.
کاربران HDTV می*توانند با استفاده از یک گیرنده (receiver) که می*تواند کانال*های HDTV ارسال زمینی، کابلی یا ماهواره*ی را دریافت کند، برنامه*های با کیفیت را به راحتی دریافت و تماشا کنند.در واقع وقتی بحث وضوح تصویر (resolution) مطرح می*شود، هم وضوح تصویر سیگنال*های دریافتی مورد نظر است و هم وضوح تصویر تصاویر تلویزیون مورد بررسی قرار می*گیرد.
از طرفی HDTVها از تصاویر عریض ۹×۱۶ به عنوان استاندارد پخش استفاده می*کنند.
در واقع مناسب*ترین کادر تصویر برای چشم انسان تصویری با نسبت طولی ۱۶ به عرض ۹ است که در سینما هم از تصاویریی با این اندازه استفاده می*شود.
به طور کلی فرمت تصویر و تلویزیون ها به سه گروه اصلی تقسیم بندی میشوند:
۱-فرمت استاندارد: در این حالت تصاویر از دقت ۷۲۰ پیکسل به صورت افقی و ۴۸۰ پیکسل به صورت عمودی برخوردارند که معمولا در تلویزیون های استاندارد دیده میشود.
این همان کیفیت فیلمهای dvd موجود در بازار است. این گونه دیسکها را چه با کابل HDMI و چه با کابل S-VIDEO وصل کنیم یک کیفیت را به ما ارائه میدهند. البته این نکته را فراموش نکنید که اگر دستگاه پخش دی وی دی شما قابلیت پردازش و بهبود تصویر را دارد، حتما از کابل HDMI استفاده کنید.
۲-فرمت HD: در فرمت HD کاربر قادر خواهد بود تصاویر را با دقت ۱۲۸۰ پیکسل به صورت افقی و ۷۲۰ پیکسل به صورت عمودی مشاهده کند که در این صورت کیفیت قابل مشاهده بهبود فراوانی می یابد.
۳-فرمت Full HD: در فرمت Full HD کیفیت تصویر به بهترین حد خود می رسد و کاربر قادر خواهد بود کوچکترین جزئیات تصویر را به راحتی مشاهده کند. در این فرمت تصویر حداکثر ۱۹۲۰ پیکسل به صورت افقی و ۱۰۸۰ پیکسل به صورت عمودی قابل مشاهده خواهد بود. پس به همین علت به این نوع فرمت ۱۰۸۰ نیز اطلاق میشود که در کل نشان دهنده حداکثر پیکسل های تصویر در حالت عمودی است.
تصویر زیر را مشاهده کنید: 


به این ترتیب وضوح تصویر فرمت*های NTSC ،PAL و SECAM گاهی و حتی به ندرت به۴۸۰×۸۵۲ پیکسل می*رسد در حالی که وضوح تصویر تلویزیون*های HDTV به یک میلیون پیکسل و یا حتی بیشتر هم می*رسد.
شاید این سوال برایتان پیش آمده باشد که منظور از i و p در فرمت HD چیست؟
به طور کلی فرمت HD به دو گروه اساسی تقسیم بندی میشود:
1-فرمت i: این حرف که از ابتدای کلمه interlace گرفته شده نشان دهنده این موضوع است که در این فرمت تمام پیکسل ها و خطوط در یک زمان پرداازش نمیشوند بلکه در ابتدا تعدادی از پیکسل ها پردازش می شود و در مدت زمان اندکی بقیه پیکسلهای باقی مانده پردازش میشود. به عنوان مثال ۶ پیکسل را تصور کنید که هر کدام یک عدد مشخص از ۱ تا ۶ دارند. حال میخواهیم این ۶ پیکسل را در حالت interlace پردازش کنیم. پس در این روش ابتدا پیکسلهای زوج را پردازش میکنیم، یعنی ۲، ۴ و ۶. بعد از این موضوع دقیقا پیکسل های فرد ۱، ۳ و ۵ مورد پردازش قرار میگیرند. با این روش تمام پیکسل ها با اختلاف زمان کمتری نسبت به یکدیگر پردازش میشوند. البته این روش یک مشکل دارد و آن هم ایجاد لرزش تصویر یا Flicker در هنگام افزایش اندازه تصویر وسرعت تعویض فریم ها است!
2-فرمت p: این فرمت نوع توسعه یافته فرمت i است که امروزه در بعضی از تلویزیون های جدید مشاهده میشود. در بیان ساده می توان بزرگترین تفاوت فرمت p با i را در نحوه پردازش پیکسل ها و خطوط دانست. به طور کلی در فرمت progressive تمام خطوط و پیکسل ها در یک زمان پردازش می شود. پس به همین علت تصاویری که براساس این فرمت ساخته میشود فاقد هرگونه لرزش یا Flicker خواهد بود.
رابط HDMI
رابط پیشرفته ی HDMI یا High definition Multimedia Interface در سال ۲۰۰۲ توسط یک کنسرسیوم بزرگ که متشکل از شرکت های بزرگی مثل فیلیپس، هیتاچی، سونی، توشیبا و شرکت های دیگر بود به بازار عرضه شد. در مجموع HDMI به عنوان اولین رابط انتقال دهنده همزمان صدا و تصویر در دنیا شناخته می شود که قادر است اطلاعات را به صورت غیر فشرده (Uncompress) به وسایل صوتی و تصویری هماهنگ با این رابط انتقال دهد که این مسئله باعث حفظ کیفیت تصویر و صدا تا حد چشمگیری می شود.
توسعه دهندگان رابط HDMI انواع مختلفی از این رابط را به بازار عرضه کرده اند که هر یک از قابلیت و مزایای مختلفی نسبت به نسخه قبلی خود برخوردار است. اما تنها چیزی که در این میان همیشه حفظ شده قابلیت سازگاری با نسخه های قبلی (backward compatible) این رابط پیشرفته است که به عنوان یکی از مزایای آن شناخته میشود. به طور کلی ۴ نسخه مختلف از رابط HDMI توسط توسعه دهنده گان این رابط به بازار عرضه شده اند که در ادامه به بررسی اجمالی آن می پردازم:
انواع رابط HDMI:
نسخه ۱: این رابط در ماه دسامبر سال ۲۰۰۲ به بازار عرضه شد که از مشخصات فنی زیر پشتیبانی می کند:
۱. کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر انتقال اطلاعات ۴/۹Gbps یا ۴۹۰ مگابایت در ثانیه
۲. انتقال بیش از ۱۶۵ میلیون پیکسل در ثانیه برای فرمت های تصویری
۳. انتقال ۸ کانال صدا با دقت ۲۴ بیت و ۱۹۲ کیلوهرتز
نسخه ۱/۱: این رابط که در ماه می سال ۲۰۰۴ به بازار عرضه شد از مشخصه فنی زیر پشتیبانی میکند:
۱. قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی محافظتی در فرمت DVD Audio
نسخه ۱/۲: رابط HDMI نسخه ۱/۲ در ماه آگوست سال ۲۰۰۵ توسط شرکتهای توسعه دهنده این رابط ارایه شد که از مزایای بیشتری نسبت به نسخه قبلی خود برخوردار بود. به ظور کلی مزایای این رابط را میتوان در ۳ گروه اصلی تقسیم بندی کرد:
۱. قابلیت پشتیبانی از دیسکهای نوری Super Audio
۲. امکانات ارتباط به منابعی مانند کامپیوتر
۳. پشتیبانی از منابع تصویری و صوتی با ولتاژ بالا
نسخه ۱/۳: رابط HDMI نسخه ۱/۳ آخرین نوع از این رابط پیشرفته است که در ماه می سال ۲۰۰۶ با بازار عرضه شد. این رابط که به عنوان پیشرفته ترین نسخه از رابط HDMI شناخته می شود خود شامل ۳ زیر مجموعه ۱/۳ ۱/۳a ۱/۳b است و دارای مزایای کلی زیر است:
۱. کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر انتقال اطلاعات ۱۰/۲Gbps یا ۱/۰۲ گیگابایت در ثانیه
۲. افزایش عمق رنگ.(پشتیبانی از دقت ۳۰ ۳۶ ۴۸ بیت برای عمق رنگ)
۳. پشتیبانی از قابلیت هماهنگی ( انطباق پذیری) صوتی.automatic audio syncing
۴. پشتیبانی از فرمت Dolby TrueHD, DTS-HD برای اتصال به تقویت کننده های خارجی( منظور آمپریفایر هایی با پشتیبانی از رابط HDMI است)
۵. پشتیبانی از فرمت استاندارد رنگ XVYCC
۶. ارائه در نسخه کوچک یا mini برای اتصال به وسایلی مانند دوربینهای فیلمرداری
در کل باید عرض کنم که کابلهای HDMI قابلیت پشتیبانی از وضوح ۴۸۰i,۴۸۰p,۷۲۰p,۱۰۸۰i,۱۰۸۰p را دارند.
انواع رابطهای ویدئوی کدامند و کدامیک برای بهترین کیفیت تصویر مناسب است ؟ 
تعداد و نوع ورودی های ویدئوئی که در تلویزیون وجود دارد مشخص می کند که شما می توانید چه دستگاهای دیگری را به تلویزیون خود اتصال دهید.بهترین نوع اتصال در حاضر رابط HDMI می باشد. انواع این ورودی ها به شرح زیر می باشند:
کامپوزیت: این نوع ورودی دارای پایین ترین کیفیت اما بالاترین رنج سازگاری است. هر دستگاهی که دارای ورودی ویدئو باشد، حتماً شامل ورودی کامپوزیت هم هست. دستگاه مورد نظر را می توانید با استفاده از یک سیم رابط ۷۵ اهمی با جک RCA به تلویزیون متصل کنید.( Capable of SDTV at ۴۸۰i ) 


S – ویدئو: این سیستم ورودی، کیفیت بالاتری را ایجاد می کند و اغلب دستگاهها بجز سیستم های VCR شامل این ورودی می باشند. برای اتصال دارای یک سیم مخصوص بخود می باشد و با استفاده از سوکت های مولتی پین قابلیت اتصال را پیدا می کند. ( SDTV at ۴۸۰i and EDTV at ۴۸۰p ) 


کامپوننت: این ورودی برای اتصال رسیورهای ماهواره ای، دستگاه DVD، و بلو ری (Blue Ray) کاربرد دارد که با یک سیم سه سر ۷۵ اهمی به تلویزیون متصل می شود. ( Capable of SDTV at ۴۸۰i, EDTV at ۴۸۰p, HDTV at ۷۲۰p, ۱۰۸۰i & ۱۰۸۰p )VGA (آرایه گرافیک تصویر)
سیستم اتصال آنالوگ RGB که در ابتدا در ساخت کامپیوتر ها مورد مصرف قرار می گرفت.( Capable of SDTV at ۴۸۰i, EDTV at ۴۸۰p, HDTV at ۷۲۰p, ۱۰۸۰i & ۱۰۸۰p ) 


DVI (آرایه تصویری دیجیتال)
یکی از پر کیفیت ترین انواع ورودی هاست. این سیستم اتصال دیجیتالی تصاویر می تواند تنها با کمک یک آدابپتور به سیستم هایی که دارای خروجی HDMI هستند متصل گردد. همچنین می توان از آن برای اتصال تلویزیون به کامپیوتر نیز کمک گرفت که به این منظور یک سیم مخصوص به انضمام سوکت مولتی پین مورد نیاز است.
( Capable of SDTV at ۴۸۰i, EDTV at ۴۸۰p, HDTV at ۷۲۰p, ۱۰۸۰i & ۱۰۸۰p ) 


HDMI (آرایه کیفی مولتی مدیا)
می توان گفت این مشخصه همان سیستم DVI است با این تفاوت که صدای دیجیتال و لینک کنترل هم به آن اضافه شده و در شمار اصلی ترین مشخصه های تلویزیون های نسل جدید قرار می گیرد. برای اتصال Blue-Ray به تلویزیون نیز از همین مورد استفاده می شود. باید موقع خرید به این مطلب توجه کنید که تلویزیون منتخب شما دارای چند ورودی HDMI می باشد. سعی کنید حداقل ۳ تا ۴ ورودی HDMI داشته باشد تا بتوانید در آن واحد دستگاههای مختلفی را به آن متصل نمایید.
( Capable of SDTV at ۴۸۰i, EDTV at ۴۸۰p, HDTV at ۷۲۰p, ۱۰۸۰i & ۱۰۸۰p ) 


نکته مهم: در هنگام خرید تلویزیون دقت کنید که اگر میخواهید حداکثر استفاده را از تکنولوژی HDMI ببرید، حتما بر روی تلویزیون لوگو زیر چسبیده باشد 


داشتن یک تلویزیون HD به این معنا نیست که هر تصویری در تلویزیون حتما بهتر دیده خواهد شد.
برنامه ای که واقعا در این تلویزیونها بهتر دیده میشود، برنامه ایست که با فناوری HD تولید شده باشد و یک استودیوی تلویزیونی برای ساختن چنین برنامه هایی باید پول فراوانی خرج کند و از دوربین گرفته تا لوازم گریم، همه را نو و مطابق این تکنولوژی تهیه نماید. پس قبل از اینکه پول زیادی بابت خریدن HDTV خرج کنید، حتما از وجود امکان تماشای برنامه تولید شده با این سیستم هم اطمینان حاصل کنید.
در غیر این صورت بودجه خود را برای خرید یک تلویزیون با لامپ تصویر معمولی اما با امکانات صدای بهتر صرف کنید. زیرا صدای فراگیر و استریو، مدتهاست که در تولید برنامه های تلویزیونی مورد استفاده قرار میگیرد و شما قطعا پس از خرید چنین تلویزیونی، تفاوت در صدا را به خوبی حس خواهید کرد.برچسب‌ها: تصویر HD , Full HD ,

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
paulaeron.hatenablog.com چهارشنبه 18 مرداد 1396 12:58 ب.ظ
You ought to take part in a contest for one of the most useful websites on the internet.
I most certainly will highly recommend this blog!
What is the tendon at the back of your ankle? جمعه 13 مرداد 1396 08:32 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a article author
for your site. You have some really good articles and I
think I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I'd love to write some content
for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an e-mail
if interested. Kudos!
Foot Issues دوشنبه 9 مرداد 1396 01:52 ب.ظ
Superb blog you have here but I was curious if you knew of
any discussion boards that cover the same topics talked about in this article?

I'd really love to be a part of online community where I can get suggestions
from other experienced individuals that share
the same interest. If you have any recommendations, please
let me know. Many thanks!
nohemigazzillo.weebly.com یکشنبه 8 مرداد 1396 08:17 ب.ظ
Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wished to mention that I have truly loved browsing your
weblog posts. In any case I'll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very
soon!
Can better posture make you taller? جمعه 6 مرداد 1396 06:11 ب.ظ
This piece of writing will help the internet people for creating new webpage or even a blog from start to end.
What causes the heels of your feet to burn? پنجشنبه 5 مرداد 1396 06:42 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting
my own blog and was wondering what all is needed to get setup?
I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet savvy so I'm not 100% positive. Any tips or advice would be greatly appreciated.

Kudos
foot pain cream walgreens دوشنبه 12 تیر 1396 06:37 ب.ظ
Loving the info on this web site, you have done great job
on the articles.
foot pain and tingling چهارشنبه 31 خرداد 1396 09:54 ب.ظ
Loving the info on this web site, you have done outstanding
job on the posts.
whisperingleagu36.jimdo.com جمعه 29 اردیبهشت 1396 03:08 ق.ظ
I am very happy to read this. This is the
kind of manual that needs to be given and not the random misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this greatest doc.
BHW چهارشنبه 30 فروردین 1396 10:47 ب.ظ
First off I want to say terrific blog! I had a quick question in which
I'd like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear
your thoughts prior to writing. I have had a hard time clearing my mind in getting my thoughts out.
I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to
15 minutes tend to be wasted simply just
trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?
Many thanks!
manicure دوشنبه 14 فروردین 1396 04:16 ب.ظ
You're so interesting! I don't think I've read something like this before.

So great to find another person with unique thoughts on this topic.

Really.. thanks for starting this up. This site is
one thing that is required on the web, someone with a bit
of originality!
BHW دوشنبه 14 فروردین 1396 07:15 ق.ظ
Howdy I am so glad I found your blog page, I really found you by accident, while
I was looking on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would just like
to say many thanks for a tremendous post and a all round entertaining blog
(I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at
the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up
the fantastic jo.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :